Tolerancijos dieną prisiminėme Tolerancijos stovyklą

 

Danguolė Česaitytė-Rutkauskienė
anglų k. vyresnioji mokytoja
Druskininkų švietimo centras

2015 m. lapkričio 16 d. minint tarptautinę Tolerancijos dieną, grįžtu prisiminimais į karštas ir saulėtas 2015 m. rugpjūčio 2-8 d. dienas, praleistas kartu su Druskininkų savivaldybės Viečiūnų pagrindinės mokyklos 7 klasės mokiniais – Aiste Marcinonyte, Akvile Lenkaite, Guoda Pronckute, Auguste Vilūnaite ir Roku Dumbliausku – bei Lietuvos, Estijos, Latvijos mokytojais ir mokiniais Tarptautinėje tolerancijos stovykloje Dvarčėnų dvare, Alytaus rajone.
Tarptautinę Baltijos šalių tolerancijos stovyklą ,,Tolerancijos ugdymas per anglų kalbos mokymą“ organizavo ir rėmė JAV ambasada Vilniuje bei Lietuvos anglų k. mokytojų asociacija (LAKMA). Stovyklos tikslas – tolerancijos, įvairiapusiškumo, žmogaus teisių ir pilietinės visuomenės stiprinimo ugdymas per anglų k. mokymą. Stovykloje dalyvavo trisdešimt 11-13 metų amžiaus mokinių bei šeši anglų k. mokytojai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Mokytojams talkino energingi ir iniciatyvūs savanoriai, būsimi anglų k. mokytojai, Lietuvos edukologijos universiteto studentai Ignas Žilinskas ir Tomas Aleknavičius. Druskininkų sav. Viečiūnų pagrindinės mokyklos mokiniams teko didelė garbė ir atsakomybė atstovauti Lietuvai ir savo mokyklai šioje stovykloje.
Kiekviena stovyklos diena buvo skirta tam tikrai temai, susijusiai su tolerancija. Veiklas organizavo ir vedė anglų k. mokytojai, kuriems padėjo savanoriai ir JAV vyriausybės švietimo programų studentai bei stažuotojai, lankę mus kiekvieną dieną. Maudynės Suvingio ežere bei vakaronės prie laužo taip pat prisidėjo prie draugystės stiprinimo ir teigiamų vertybių puoselėjimo.
Pirmoji diena buvo skirta susipažinimui ir stovyklos taisyklių kūrimui. Antrosios dienos tema – ,,Mūsų pasaulis: šalys ir kalbos“. Mokiniai sužinojo įdomių faktų apie Baltijos šalis, išmoko frazių estų ir latvių kalbomis. JAV programos stažuotojas dr. Vytautas Silius pristatė pasaulio kalbų įvairovę. Trečiąją dieną stažuotoja Jelena Grigorjeva pasakojo mokiniams apie savanorystę JAV. Ketvirtąją dieną mokiniai diskutavo apie gamtos išsaugojimą, mokėsi rūšiuoti šiukšles. Merkinėje mokiniai ieškojo istorinių paminklų, juos fotografavo, o vakare vyko gražiausios nuotraukos konkursas. Penktosios dienos tema – vaikų teisės ir pareigos. JAV programos stažuotoja Danguolė Kiznienė panaudojo Martino Liuterio Kingo biografiją ir aptarė su mokiniais, kas yra tolerancija, žmogaus teisės ir lygybė, o vėliau mokiniai kalbėjo apie savo svajones ir kaip jas įgyvendinti. Šeštoji diena buvo skirta tarptautinėms organizacijoms. JAV stipendijos gavėjas fotografas Andrius Mikšys pristatė savo fotografijas, skirtas romams. LRT Radijo žurnalistė Živilė Kropaitė ir dienraščio ,,Lietuvos rytas“ žurnalistas Vaidas Saldžiūnas mokė mandagaus bendravimo niuansų, patarė, kaip imti interviu ir suteikė galimybę mokiniams pabūti žurnalistais. Vakare mokiniai iš popieriaus „statė“ Tolerancijos bokštus. Paskutinė stovyklos diena buvo skirta komplimentams bei šauniausių stovyklautojų rinkimams. Atsisveikinimo akimirkos buvo sunkiausios, kai reikėjo išsiskirti su draugais.
Tolerancijos stovykla buvo prasminga visiems. Mokiniai patobulino anglų kalbos įgūdžius, tapo draugiškesni, suvokė tolerancijos ir pagarbos kitokios kultūros, tautybės ir religijos žmogui svarbą. Mokytojai turėjo galimybę dirbti daugiakultūrinėje aplinkoje, pasidalinti mokymo metodikos naujovėmis ir įdomia mokymo medžiaga.
Dėkojame JAV ambasadai Lietuvoje – Kultūros atašė Sarah Talalay, Viešųjų ryšių skyriaus vadovei Rimai J. Vydmantas, edukacinių programų koordinatorei Rasai Baukuvienei bei JAV stažuotojų kuratorei Ingai Sidrys – už suteiktą galimybę man ir mano mokiniams dalyvauti tolerancijos stovykloje ir LAKMA prezidentei Eglei Petronienei už puikų stovyklos organizavimą bei kolegišką pagalbą.

Daugiau informacijos apie stovyklą galima rasti:
http://www.lakmaonline.lt/teaching-tolerance-through-english
https://www.facebook.com/ToleranceCampLT
http://tolerancecamplt2015.blogspot.lt/

 

   

      

   

Atgal